Jakie regały do spiżarni wybrać?

W nowoczesnym budownictwie, niezależnie czy masz małe mieszkanie w bloku, czy dom z działką, to w kuchni warto mieć małe pomieszczenie, które będzie magazynem naszych produktów spożywczych. Spiżarnia, bo o niej mowa żeby była maksymalnie wykorzystana powinna mieć półki, półeczki, regały i innego tego typu meble. Na czym się skupić projektując przestrzeń z regałów w naszej spiżarni?

Z jakiego materiału powinny być regały do spiżarni?

Odpowiednie meble to podstawa. Szukając idealnych mebli do naszego schowka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Materiał z którego meble sa wykonane,
  • Maksymalna nośność dla poszczególnej półki,
  • Maksymalna nośność całego regału,
  • Łatwość w utrzymaniu czystości,
  • Odporność na wilgoć.

Warto wziąć pod uwagę przynajmniej część z tych punktów, w końcu jest to inwestycja na kilka, jak nie kilkanaście lat.

Regały drewniane

Największa popularnością cieszy się regał do spiżarni wykonany w całości z ekologicznego drewna. Drewno, z racji łatwiej obróbki pasuje do większości stylów. Taki aspekt ma znaczenie gdy nasza spiżarnia nie będzie osobnym pomieszczeniem tylko będzie wydzieloną częścią kuchni, gdyż wtedy jest ona widoczna również dla gości. W regałach drewnianych płyty są wykonywane na dwa sposoby: solidniejsze rozwiązanie (ale i droższe) z płytami drewnianymi, lub płyty wykonane ze sklejki (rozwiązanie ekonomiczne). W jednym i drugim przypadku warto w pierwszej kolejności zaimpregnować drewno, a później dopasować jego kolorystykę do naszych potrzeb.

Niestety to stosunkowo problematyczny materiał, łatwo wchłania zanieczyszczenia, jest podatny na zwiększoną wilgotność, co jakiś czas musimy go odnawiać.

Regały metalowe 

Regały wykonane z metalu są bezpośrednią konkurencja regałów drewnianych. Jedne i drugie mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Regały metalowe sprawdzą się na pewno w nowoczesnym stylu, a za takie możemy uznać popularne ostatnio style loftowe i rustykalne.

Metal jest znany jest ze swoich właściwości. Odporny jest na uszkodzenia mechaniczne, nie szkodzą mu niska czy wysoka temperatura. Regały metalowe można pomalować na dowolny dostępny z palety RAL kolor. Z racji popularności i dostępności jest to rozwiązanie tańsze.

Regały z tworzywa sztucznego

Nowością w dziedzinie urządzania spiżarni są regały z tworzyw sztucznych. Regały te są na ogół estetyczne,  wyjątkowo lekkie konstrukcje i przy tym bardzo trwałe. Regały plastikowe będą rozwiązaniem idealnym gdy szukasz najtańszej opcji i jesteś świadomy, że będziesz na nich przechowywać tylko lekkie przedmioty.